Annual Fleet Awards recognise the best in Navy

This article has photo gallery Published on Mr James McPherson (author), LSIS Bradley Darvill (photographer)

Topic(s): Ships, Boats and Submarines

The Commanding Officer of HMAS Rankin, Commander Doug Theobald, RAN shakes hands with Commander Submarine Force, Captain Matthew Buckley, RAN, with the Chief of Staff - Fleet Command, Commodore Luke Charles-Jones, RAN, looking on as the submarine returns to Fleet base West after completing a nine month deployment. (photo: LSIS Bradley Darvill)
The Commanding Officer of HMAS Rankin, Commander Doug Theobald, RAN shakes hands with Commander Submarine Force, Captain Matthew Buckley, RAN, with the Chief of Staff - Fleet Command, Commodore Luke Charles-Jones, RAN, looking on as the submarine returns to Fleet base West after completing a nine month deployment.

Each year, the Royal Australian Navy presents the Australian Fleet Awards to the highest performing Fleet units, establishments and flights across a variety of disciplines and skills.

Commander Australian Fleet, Rear Admiral Stuart Mayer, announced the recipients recently and said the prestigious awards are a snapshot of the determined work performed by the entire Fleet.

“The Fleet Awards are recognition of the exceptional work being undertaken every day across our Navy,” Rear Admiral Mayer said.

“The proficiencies shown by all units as we considered the awards demonstrate we have the people and capability to deliver a world class Navy."

The crew of submarine HMAS Rankin took out the main honours, being awarded the Gloucester Cup for the 'unit, crew, Squadron, Clearance Dive Team or establishment which has excelled in all aspects of operations, safety, reliability and unit level training'.

The team also took out the Platypus Cup for the highest performing submarine, the Combat System Proficiency Shield for the unit which has achieved the highest standards in combat systems and weapons efficiency and serviceability (funded in perpetuity by CSC Australia) and the Voyager Trophy for the highest standard in Anti-Submarine Warfare.

Rear Admiral Stuart Mayer said the standards set were on track for future success.

“As we move towards Task Group operations and operating in a more complex manner, I am filled with confidence we will continue to deliver our promise to the Australian people that Navy can fight and win at sea.

“I congratulate the winning units who can be justly proud of their achievements.”

Spada Shield - HMAS Arunta
Awarded to the Surface Force unit which has excelled in all aspects of operations, safety, reliability, warfare and unit level training.

McNichol Trophy - 725 Squadron
Awarded to the Squadron, or support unit/group which has been foremost in all aspects of aviation operations, safety, reliability and unit level training.

Sarawak Shield - HMAS Bathurst
Awarded to the Mine Warfare, Hydrography and Patrol Forces (MHP) unit or crew which has excelled in all aspects of operations, safety, reliability and unit level training.

Governor’s Cup - HMAS Coonawarra
Awarded to the Shore Establishment which has excelled in all aspects of operations, safety, training and support to the fleet.

Commodore Wardle Cup - HMAS Arunta
Awarded to the fleet unit which has achieved the highest standard in Fleet Communications.

Wormald Shield - ADV Cape Byron Port Crew
Awarded to the Fleet unit which has achieved the highest standard in combat survivability.

Australia Cup - HMAS Perth
Awarded to the Fleet unit which achieved the highest standard of marine engineering efficiency and serviceability.

Maritime Logistics (ML) Excellence - HMAS Arunta
Awarded to the Fleet unit which achieved the highest standard of ML excellence.

Fleet Environmental Award - HMAS Stirling
Awarded to the Fleet unit which recognises, encourages and promotes leadership in the environment and heritage management in Defence.

Action Information Organisation Shield - HMAS Sheean
Awarded to the Fleet unit which has achieved the highest standard in Action Information Organisation operations.

Otranto Shield - HMAS Ballarat
Awarded to the Fleet unit that has achieved the highest standard in gunnery.

Electronic Warfare Proficiency Shield - HMAS Perth
Awarded to the Fleet unit which has achieved the highest standard in electronic warfare.

Silver Platter – Major - HMAS Adelaide
Awarded to the Fleet unit with more than three catering staff which has achieved the highest standard in the provision of food service.

Silver Platter – Minor - HMAS Albany
Awarded to the Fleet unit with fewer than three catering staff which has achieved the highest standard in the provision of food service.

Submarine Silver Platter - HMAS Sheean
Awarded to the Submarine crew which has achieved the highest standard in the provision of food service.

Pakistan Shield – Major - HMAS Anzac
Awarded to the Fleet unit with a crew size of more than 100 which has achieved the highest standing of sporting performance.

Pakistan Shield – Minor - HMAS Bathurst
Awarded to the Fleet unit with a crew size of fewer that 100 which has achieved the highest standing of sporting performance.

Endeavour Shield - HS Red
Awarded to the crew which has been foremost in all aspects of hydrographical operations, safety, reliability and unit level training.

Collins Trophy - HMAS Warramunga Flight
Awarded to the embarked flight which has been foremost in all aspects of embarked aviation operations, safety, reliability and efficiency.

Kelly Shield - HMAS Bathurst
Awarded to the Armidale Class Patrol Boat crew which has been foremost in all aspects of Patrol Boat operations, safety, reliability and unit level training.

Rushcutter’s Shield - HMAS Gascoyne
Awarded to the Mine Hunter Coastal or Australian Clearance Dive Team that has been foremost in all aspect of Mine Counter Measures operations, safety, reliability and unit level training.

Navy League Perpetual Trophy - HMAS Darwin
Awarded to a ship, shore establishment or naval unit which has been judged to be most worthy of recognition for assistance given to a civilian community during the year.